Zahradní skalky
Skalky bývají obvykle pýchou všech zahrádkářů. Mohou být doslova jakékoli velikosti od malých skalek v nádobách přes větší až po velké objekty propojené schůdky nebo cestičkami. Pokud s citem osadíme svah kameny, mohou zde vzniknout niky vhodné pro nejrůznější druhy rostlin. Je však třeba upozornit na to, že budování skalky je časově velmi náročná činnost, kterou však každý nadšený skalničkář rád podstupuje, aby mohl být pyšný na své dílo a vystavit ho na odiv.
Velmi horké polohy, obvykle orientované na jih jsou vhodné pouze pro sbírku skalniček velmi dobře odolávajících suchu. Naproti tomu skalky zbudované v severním nebo severozápadním směru mohou být velmi působivé, a to díky zastoupení velkého množství různých druhů rostlin.
Budování každé skalky začíná od výběru kamene. Ideálním řešením je použití místního typu kamene, pokud je to alespoň trochu možné. Výběr jako takový je samozřejmě vždy otázkou vlastního vkusu, ale nejlepší cestou k zbudování skalky, která dobře zapadne do okolí, je právě výběr materiálu z místních zdrojů. Navíc dovoz kamene z větších vzdáleností obvykle budování skalky poměrně prodraží. Je lepší více investovat do jednotlivých druhů skalniček, než do kamene samotného. Nejčastěji využívané jsou pro stavby skalek pískovce a vápence.
Kameny lze do skalek umísťovat různými způsoby, vždy se však kámen ukládá ve vrstvách. Pokládka kamene do jisté míry vždy určí výsledný typ skalky. Například moderní trendy využívající pokládku kamenů ve vertikálních vrstvách, například za pomocí břidlice, dávají základ pro vznik štěrbinové skalky. Pokud si však vezmete příklad z přírody samotné, zjistíte, že většina přírodních skalek, zvláště těch klasických horských je zcela neuspořádaná. Kameny a jejich části jsou zde spíře rozloženy až rozvaleny zcela nahodile.
Při pokládce větších kamenů je dobré je sklonit a zatlačit do půdy lehce dozadu. Takové usazení kamenů je dobré pro stékání dešťové vody směrem do skalky a nikoli její rychlé odtékání. Voda se tak snáze dostane až ke kořenům rostlin a ty budou dobře zásobené vodou. Všechny kameny ve skalce musejí být dobře stabilizované, nesmí docházet k jejich viklání a ani k překlápění. Pokud na ně vstoupíte, musí pevně sedět, v opačném případě by to bylo velmi nebezpečné.
Mezi další typy skalek řadíme: suťové záhony, suché opěrné zídky, vyvýšené záhony, štěrbinové skalky, koryta a nádoby.
Povinné položky *