Vizuálně atraktivní rostliny v zahradě
Do této skupiny řadíme rostliny, které v zahradě využíváme jako prvky k upoutání pozornosti. To, čím nás obvykle zaujmou, jsou nejen jejich nádherné, vysoké či bohaté květy, ale může to být i jejich krásně tvarované či barevné listoví, stejně tak jako nápadná kůra či plody, případně tvar celého keře či stromu. Některé jsou skvělé v tom, že dokážou udržet svou nápadnou podobu v průběhu celého roku, jiné zaujmou právě tím, že se jejich atraktivita vzhledu mění například společně s ročním obdobím.
Nejnápadnější hned brzy zjara bývají v zahradách jemně světle růžové a postupně bělající květy na stromech Prunus x yedoensis. Květy vytvářející se na těchto stromech ještě dříve než listy doslova ohromí svou nádherou a množstvím. Jedná se o otužilé okrasné keře nebo stromy, které dorůstají výšky od 5 až do 15 metrů a mohou dosáhnout šířky až 10 m. S tím je třeba při jejich výsadbě do zahrady počítat.
Liriodendron tulipifera, česky liliovník tulipánokvětý patří mezi šácholanovité listnaté stromy pocházející z oblastí Severní Ameriky. V dospělosti dosahuje jako statný strom velkých rozměrů, přesto je velmi vítanou ozdobou a dominantou mnoha zahrad. Zavděčíme se mu nejlépe slunným nebo pouze částečně zastíněným místem. Má nádherné velké koncové květy nápadně podobné tulipánům, odtud i jeho název. V našich podmínkách je mrazuvzdorný. V případě, že jste na svou zahradu vysadili mladý stromek, dopřejte mu alespoň v prvních dvou letech po výsadbě zimní přikrývku.
Pokud toužíte mít v zahradě nepřehlédnutelnou a krásně kvetoucí statnou rostlinu, vysaďte si liliochvostec . Z růžice listů od země vystupuje již na jaře nádherný kužel bělavých květů. Jedná se o rostlinu zvanou liliochvostec čili eremurus. Vysoké válcovité hrozny drobných kvítků lákají pozornost lidí i hmyzu. Jelikož nesnášejí trvalé zamokření, je dobré vysazovat je do drenáží opatřeného místa. Do připravené jámy nasypte nejprve štěrk s pískem a až poté dostatečně humózní půdu pH neutrální. Výsadba by se měla provádět v září, nejpozději začátkem října na slunné místo. Výsev je vhodný spíše v dubnu až květnu. Rostlina včetně mohutného květu může dosáhnout výšky až ke 2 metrům. Hodí se nejlépe do záhonů ke skupině suchomilných trvalek dobře snášejících plné slunce.
Nápadným olistěním působí okrasně také jabloň Malus tschonoskii. Již v létě se na ní objevují žluté plody s červeným nádechem. Jedná se o otužilou rostlinu dosahující výšky max 12 m a šířky do 7 m.
Typická svým nápadným olistěním i pestře zbarvenými květy objevujícími s v pozdním létě je Canna durban neboli dosna. Právě tato varieta upoutá svými zajímavě žlutočerveně proužkovanými listy. Rostlina dosahuje až 1,5 m výšky. Na zimu je třeba její hlízy vyndat ze země a uložit na bezmrazém místě.
Doslova vším, ať už listy, plody anebo celkovým vzezřením je nápadný skočec Ricinus communis. Květy této rostliny jsou zářivě růžové, má jasně červené řapíky listů a tmavě purpurové čepele listů, které nemohou jinak než upoutat ihned na první pohled. Od června do zimy postupně vykvétají jeho hezké jakoby barevným kaštanům podobné plody dozrávající až do zámrazu. Pozor však, jedná se o jedovatou rostlinu.
Povinné položky *