Srpen v zahradě
Srážky v srpnu bývají obvykle nízké, a tak je nutné pravidelné zavlažování zahrady. Den se začíná krátit, s čímž úzce souvisí nástup druhého prodlužovacího růstu u dřevin. Hadice používané k zálivce rostlin nikdy nenecháváme volně ležet na slunci, to je poškozuje. I kompost je nutné zavlažit, a to právě v době trvajícího sucha. V kompostování i nadále samozřejmě pokračujeme a udržujeme kompost bez plevelů.
Srpen v zahradě je však především obdobím sklizně. Sklízíme nejen ovoce, ale je zapotřebí zajistit i sklizeň některých semen a plodů, vhodných pro další výsev. Před sklizní samotnou vyčistíme a vydesinfikujeme prostory pro podzimní sklizeň. Nezapomeneme ani na přepravky a lísky.
V tomto období přichází na řadu hlavně sklizeň pozdních odrůd rybízu. Dokud jsou ještě na keřích listy, provedeme jejich prořezání tam, kde jsou keře přehuštěné. Sklízíme také česnek. S jeho sklizní však nezačneme nikdy dříve, než začnou jeho listy žloutnout. Dokončujeme i sklizeň cibule.
Na záhonech, kde jsme pěstovali jahody již 3 roky po sobě, vysejeme směsku na zelené hnojení a příští rok na tomto záhoně budeme pěstovat fazole anebo hrášek.
Pravidelně prohlížíme košťáloviny, ale i jinou zeleninu a rostliny, sbíráme housenky anebo proti nim stříkáme. Nesmíme však zapomenout na potřebnou ochrannou lhůtu před sklizní, která činí zpravidla 14 dní. Na stěnách kůlny i na jiných místech můžeme najít uhynulé housenky, na nichž je malý žlutý kokon. Ten je bohužel velmi často nesprávně považován za vajíčko a bývá zničen, to je však chyba. Z kokonu se totiž vylíhne lumčík, který klade vajíčka do housenek, čímž je nám nápomocný v boji proti nim.
Na vhodná stanoviště vysazujeme předpěstované sazenice dvouletek například sedmikrásky, macešky, zimní fialy, pomněnky, topolovky a hvozdíky bradaté.
V případě potřeby můžeme dosévat trávník, jinak stále pokračujeme v jeho pravidelném sečení a zavlažování.
Povinné položky *