• Velikonoce jsou před námi, máme pro vás tip na poctivá vykrajovátka

Slunečnice – symbol léta

slunečnice

Již samotné jméno slunečnice vyvolává jasnou představu slunečného letního dne. Zářivé květy slunečnic jsou okrasou každé zahrady, ve které se pěstují. Botanických druhů slunečnic je kolem stovky. Pro okrasné a zemědělské účely se pěstují jen některé šlechtěné druhy.

Typickou barvou slunečnic je barva žlutá, ale není rozhodně barvou jedinou, kterou můžeme u slunečnic spatřit. Například odrůda ‚Chianti‘ je nejtmavší odrůdou na trhu. Tento druh se větví a dorůstá do výšky 120 cm. Slunečnice ‚Terracota‘ má zářivě oranžovo-hnědé květy, naproti tomu odrůda ‚Aura‘ dorůstající výšky okolo 1 metru, má nezvykle světle žluté velmi efektní poloplné květy.

slunecnice 1

Slunečnice nesnáší přesazování, a tak je vyséváme přímo na místo. Na rozdíl od jiných letniček se robustní rostlinky slunečnic objeví brzy, za pár dní po výsevu, i jejich další vývoj je velmi rychlý. Podle jednotlivých odrůd je třeba při výsevu pouze dodržovat správný odstup. Mezi jednotlivými odrůdami jsou patrné velké rozdíly zvláště, co se výšky slunečnic týče. Nejnižší slunečnice – odrůda ‚Pacino Mix‘ je vysoká pouhých 40 cm, ale má pěkný košatý růst. Největší obr z říše slunečnic je odrůda s odpovídajícím názvem ’Obrovská‘, která může dosáhnout výšky až 3 metry. Její květy jsou velké doslova jako talíře.

slunecnice 2

Výživná tučná semínka slunečnic jsou takřka pro všechny ptáky neodolatelným magnetem. V podzimním čase tak přilákají na zahrady mnoho ptactva z okolí. Chcete-li uchovat semena alespoň z některých květů a ubránit je zvláště před chtivými sýkorkami, je dobré přetáhnout přes květy ještě před jejich dozráním plátěný sáček nebo netkanou textilii.

Pro pěstování slunečnic je ideální prostředí s lehčí půdou a vyšším obsahem živin, protože slunečnice jich vzhledem k svému rychlému růstu spotřebují opravdu hodně. Nebude se jim dařit ani v přemokřené ani v jílovité půdě, kam je naprosto zbytečné je vysévat. Na vlhčích a zastíněných místech se může stát, že se slunečnice stanou terčem chorob, jako jsou padlí a plísně. Za nejnáchylnější místo celé rostliny se považuje krček. U mladých rostlinek bývá také zaznamenán častější výskyt mšic.

slunecnice 3

Jsou-li slunečnice vystaveny silnému větru, ohýbají se, proto zvláště u vyšších odrůd pamatujete na vhodné opory. Naše babičky moc dobře věděly, proč vysévaly slunečnice přímo k plotům a zdem.



Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Povinné položky *