Přesazování stromů
Jak přesazovat velké dřeviny?
Starší stromy a keře je zapotřebí na velkou změnu připravit, jinak by se jejich přemístění rostlinám nemuselo líbit. Nejprve přemístíme do blízkosti kmene tenké kořeny, které dřevina k životu nutně potřebuje. Právě pod obrysem koruny se nachází mnoho tenkých kořenů.
V dubnu zlehka uvolníme rýčem kořeny okolo hlavních výhonů a nahrneme je šikmo směrem ke keři. V září pak přijde na řadu fáze přesazování.
Starým, víceletým dřevinám je potřeba dopřát ještě více času. V pozdním létě vykopeme okolo dřeviny šikmo k bázi malý příkop o hloubce asi 40 cm a šíři cca 25 cm a naplníme ho čerstvou zeminou a kompostem. Poté dobře a pravidelně zaléváme, aby se v těchto místech vytvořily nové tenké kořeny. Přesazujeme však až napřesrok.
Rostlina v důsledku poškození kořenů však nesmí trpět nedostatkem živin. Tomu zabráníme zkrácením výhonů až o třetinu. Začátky v nové výsadbové jámě usnadní rostlině kostní moučka – jedna hrst a vyzrálý kompost.
Aby se nestalo, že prudký vítr anebo váha samotného vzrostlého stromu či keře bude vyvracet přesazené rostliny, ukotvíme je po přesazení pomocí kůlů.
Ať už se jedná o přesazenou trvalku, keř nebo strom, musíme rostlinu zabezpečit tak, aby po přesazení netrpěla nedostatkem vláhy. Proto půdu kolem přesazených rostlin pokryjeme silnou vrstvou mulče.
Povinné položky *