Nejvyšší čas zazimovat pelargonie
Ještě dříve, než první noční mrazíky popálí jejich květy, měly by být pelargonie uložené k přezimování. Rostliny důkladně prohlédněte, odstraňte z nich všechny nažloutlé anebo zaschlé listy a jejich výhony zkraťte asi o třetinu. Jestliže při kontrole na rostlinách objevíte patrné známky onemocnění, je na místě rostlinu vyhodit, neboť během uskladnění na zimovišti by s největší pravděpodobností nakazila i zdravé rostliny.
Hrnkové i truhlíkové pelargonie zvládají přežít zimu i ve svých původních nádobách, avšak ty, které rostly volně na záhoně, přesadíme raději do květináčů. Všem exemplářům pak musíme vybrat světlé a chladné stanoviště, kde teplota nikdy v průběhu zimy neklesne pod bod mrazu. Takovým stanovištěm může být skleník, zimní zahrada, chodba anebo garáž. Mohou ale také přezimovat v místnostech uvnitř bytu, kde se méně topí, například v ložnici.
Na teplotě okolního prostředí v místě jejich zimoviště bude záležet i množství zálivky. Obecně platí, že čím chladněji, tím méně pelargonie zaléváme. Například v chladné chodbě jim postačí trocha vody obsažená v jedné měsíční zálivce. Na parapetu v pokoji, kde se topí, i když jen mírně, budou potřebovat vody více. Přímá úměra však platí i ve vztahu světlo – teplota. Pokud máte k dispozici pouze garáž s miniaturním okénkem, nebo tmavý sklep, měla by tu být i trvale nízká teplota, a to okolo 5°C. Tam, kde budou mít muškáty světla dostatek, stačí topení ztlumit na 10 až 18°C.
Obecně se dá říct, že pelargonie, které pěstujeme již déle než 3 roky, nenecháváme přezimovat, neboť jejich stvoly začínají dřevnatět, vyholují a stávají se nevzhlednými.
Povinné položky *