Náprstník – Digitalis
V přírodě běžně roste v Evropě, střední i západní Asii, běžně se s ním setkáte i v našich lesích. Patří do skupiny krtičníkovitých (Scrophulariaceae). Pěstuje se také jako léčivka.
Patří do čeledi jitrocelovitých (Plantaginaceae) acelá rostlina je prudce jedovatá. Ve volné přírodě vyskytující se druhy mají lodyhy řidčeji obrostlé květy než formy zahradní.
Jedná se o velice efektní rostliny dosahující výšky 120 až 160cm s velkým množstvím květů na lodyze. Jsou opravdu velmi dekorativní, v zahradě i v lese upoutají vaši pozornost již na dálku. Zvláště ve venkovských zahradách by neměly náprstníky chybět. Snášejí slunce i polostín, a vyhovuje jim kvalitní hlinitopísčitá půda obsahující humus.
Náprstníkům svědčí výsadba mezi řídce vysazené jehličnany i listnáče, kapradiny, okrasné traviny či vyšší zvonky. V přírodních partiích zahrad působí pěkně též jako předsadba před okrasnými dřevinami anebo výsadba ve smíšených rabatech.
Digitalis purpurea Gloxiniaeflora je dvouletá rostlina s purpurovými květy, která se snadno vysemeňuje. Tím se řadu let udržuje na stanovišti. Její květy jsou uvnitř skvrnité. Kvete v červnu a červenci a dosahuje vzrůstu kolem 100 až 150 cm.
Digitalis ferruginea Gigantea je odrůdou s velkým vzrůstem, výškou až k 180cm. Její květy jsou matně žluté s rezavohnědým žilkováním. Tato odrůda kvete v červenci.
Digitalis grandiflora je nižšího vzrůstu dosahujícího výšky mezi 50 až 80 cm. Kvete v červnu a červenci žlutými květy s hnědavým nádechem uvnitř trubkovitého květu.
Setkat se však můžeme i s bíle kvetoucími náprstníky, které se často objevují i v našich lesích, spíše na jejich okrajích a na vlhčích loukách a mýtinách, kde mají dostatek světla.
Díky sestřihnutí květu náprstníku může následovat další kvetení a v příštím roce i bohatství květů. Prvním rokem rostlina vytvoří pouze přízemní růžici listů. Až druhým rokem vyžene přímou nevětvenou lodyhu. Plod je tobolka obsahující velké množství semen.
Jedná se o prudce jedovatou rostlinu, jejíž jedy patří k těm nejlépe prozkoumaným rostlinným látkám u nás. Za smrtelnou dávku při požití člověkem je považováno již množství dvou listů. Naštěstí mají odporně hořkou chuť, která od jejich požití odradí.
Jako léčivka je využívána k léčení srdeční slabosti, depresí, nespavosti a také při migréně. Její amatérské používání může být však velmi nebezpečné!
Povinné položky *