Mandevila – exotická květina
Rostlina s neobvyklým jménem i netradičním vzhledem, to je exotická mandevila, která si i u nás získává stále více příznivců. Její květy tak trochu připomínají květy oleandrů, listy jsou krásně hladké a zelené a její nenáročné pěstování, to vše z ní dělá neodolatelnou krásku vhodnou pro pěstování na našich letních balkonech a terasách. Posuďte sami, zda opravdu přiláká i vaši pozornost.
Místem jejího původu je označována střední a jižní Amerika. U nás se začala objevovat až v posledních deseti letech. Nejdříve jsme měli možnost se s ní seznámit na nejrůznějších květinových výstavách a dnes se již běžně prodává takřka v každém květinářství a zahradnickém centru.
Pro pěstování mandevile stačí polostín a závětří. U nás ji pěstujeme přes léto na balkoně, na zimní období však musíme rostlinu umístit na bezmrazé místo. Ideální pro ni tedy bude buďto chodba s teplotou okolo 10°C anebo nevytápěný pokoj, kde teplota neklesne pod 10°C. Pokud se vám rostlinu podaří přepěstovat přes zimu, zvykne si na místní prostředí a v příštím roce se začne rozrůstat. Je třeba počítat s tím, že pro ni budete potřebovat opravdu dostatek místa. Během jednoho léta může mandevila poporůst dokonce až o 5 metrů. Je to vlastně keř, ale spíše liánovitého typu, který bude potřebovat oporu.
Rostlina má velmi působivé červené, růžové někdy i žluté květy. Nejčastěji se však setkáváme s nejvýraznějšími, červeně kvetoucími odrůdami. Jakmile si rostlinu zakoupíte, je nejvhodnější ji okamžitě přesadit do většího pěstebního prostoru, květináče nebo truhlíku. Poté, co rostlina příliš vyroste se s ní již těžko manipuluje. Na spodek nádoby připravte drenážní vrstvu a na ni navršte zeminu pro balkonové květiny. Stejně dobrou volbou je i kombinace pařeništní zeminy s rašelinou. Pokud se při pěstování této rostliny setkáte v dalších letech s problémem, že mandevila přestává růst anebo kvést, je možné, že právě nastal čas na pořízení ještě větší pěstební nádoby.
Jedná se o jedovatou rostlinu, takže osoby alergické mohou při kontaktu pokožky s tekutinou vytékající z poraněné části stonku či listu dostat vyrážku. V její prospěch však jednoznačně hovoří to, že si rostlina poradí i s dlouhodobějším nedostatkem zálivky. Tuto její skvělou vlastnost jistě náležitě oceníte právě v průběhu dovolené. Rostlina si v tomto období poradí tak, že ve svých listech uzavře průduchy a nevypařuje žádné tekutiny, ty shromažďuje jen ve svých kořenech. Navíc není náchylná k žádným houbovým ani plísňovým onemocněním.
Povinné položky *