Jak správně pěstovat lilie
Trh rostlin je každoročně zaplavován velkým množstvím novinek mezidruhového křížení lilií. Z tohoto křížení vznikají lilie doslova netušené krásy s vynikajícími pěstitelskými vlastnostmi. Jsou to nejčastěji druhy velice odolné vůči chorobám růstu, ale i nejrůznějším škůdcům a navíc mají takové lilie okouzlující velikost i barvu květů. V budoucnu je stále možné ještě další a další vylepšování jejich hospodářských a estetických vlastností.
Stále stoupající obliba lilií je založena také na skutečnosti, že o ně není nutné pečovat celoročně, jako například o mečíky anebo o jiné rostliny. Prakticky celoročně je možné je rychlit a navíc se nemusejí každoročně přesazovat.
Jelikož lilie nevyžadují celodenní sluneční svit, můžeme je vysazovat do polostínu i na slunce, důležité je však vysadit je do kvalitní zahradní půdy. Snad nejdůležitější je vysazování do místa, kde jsme předtím udělali kvalitní drenáž. Lilie v žádném případě nesmí stát v přemokřené půdě, uhnily by. Lilie nejsou vhodné snad jen do mrazových kotlin. Před výsadbou nezapomeňte dobře připravit půdu, kvalitně ji zpracovat do hloubky. Těžkou půdu lze vylepšit perlitem, listovkou, drcenou borkou anebo pískem.
Ideální místo pro lilie je mírný svah anebo vyvýšený záhon. Vysazovat je můžeme na samostatné záhony ale i do různých skupinových výsadeb. Vzhledem k tomu, že se ve stále rozšiřujícím sortimentu častěji objevují mohutně rostoucí odrůdy, je možné je vysazovat i jako solitéry.
Pokud jsme se rozhodli pro přesazení víceletých výsadeb, je ideální, pokud můžeme lilie přesazovat takzvaně ze země do země, a to samozřejmě po odkvětu. Nově zakoupené cibule lilií můžete vysazovat v průběhu celého září a ještě i začátkem října. Pokud byste je vysadili později, s největší pravděpodobností se jim nepodaří do zimy dostatečně zakořenit a může se stát, že vymrznou. Po výsadbě záhon alespoň v prvním roce opatřete dostatečnou vrstvou mulče, tím lilie budete chránit před zimou. Pokud byste chtěli mít naprostou jistotu, že nově vysazené lilie nezasáhne pozdní jarní mrazík, vysaďte je raději až na jaře.
Možná je i výsadba lilií do dostatečně velkých květináčů, což vám umožní rostliny posléze umístit tam, kde se vám to bude hodit, například na schodiště před dům, na terasu anebo na pohledově prázdná místa v zahradě. Pro výsadbu do květináčů jsou zvláště vhodné orientální odrůdy lilií. Jako výsadbový substrát do nádob je nejvhodnější směs připravená z rašeliny, kompostované zeminy a písku. Zakoupit pro výsadbu však můžete již hotový zahradnický substrát. Na dno nádoby uložte menší množství dobře vyzrálého hnoje a rostliny pak v průběhu vegetace asi tak 3 x přihnojte. Nad cibulí by měla být při výsadbě asi trojnásobná výška půdy, než je výška cibule. Jediná odrůda lilií, která se sází mělce, je lilie bělostná, nad tou by mělo být maximálně 3 cm zeminy. Její výsadba by měla proběhnout nejpozději koncem srpna.
Povinné položky *