• Velikonoce jsou před námi, máme pro vás tip na poctivá vykrajovátka

Helenium neboli záplevák

Nenechte se mýlit českým označení m záplevák. Tato rostlina je vhodná pro výsadbu do vaší zahrady bez obav z toho, že by vám snad vaši zahradu zaplevelila. Naopak, je to půvabná kytka vzhledem připomínající spíše malé slunečnice, odtud její označení Helenium od řeckého slova Helios čili slunce. Do vaší zahrady přinese doslova okouzlující krásu teplých barev počínaje jasně žlutou přes cihlovou, oranžovou, okrovou až po červené a hnědavé tóny.

Helenium je velmi stará kulturní trvalka dovezená do Evropy v roce 1729 ze Severní Ameriky. Na konci 19. století již bylo mezi pěstiteli rozšířeno několik botanických druhů a jejich forem. Klíčovým momentem pro pěstování zápleváků se stal rok 1930, kdy v Holandsku Mia Rus seznámila svět s novým kultivarem s šarlatově červeným zbarvením a doslova nepřekonatelně dlouhým kvetením pod názvem ‚Moerheim Beauty‘. Němec Karl Foerster vykonal největší kus šlechtitelské práce na tomto rostlinném druhu, a to v letech 40. až 60. Poté nastal v pěstování helenií útlum a dnes jsou nejrůznější kultivary opět středem zájmu mnoha pěstitelů.  Dnes se šlechtění tohoto trvalkového druhu ubírá zejména směrem snižování růstu starých známých barevných variací.

Zápleváky řadíme k dlouhověkým rostlinám lákajícím po celou dobu kvetení mnohý hmyz, zejména čmeláky, motýly a včely. Obvykle se s helenii setkáváme v trsnaté podobě s výškou od 60 do 150 cm podle jednotlivých druhů. Po celé léto kvetou doslova desítkami květů a neustále nasazují na květy nové, a to až do podzimu.

V zahradě záplevák nejlépe prosperuje na slunném místě, i když dobře snese i řidší stín. Vyhovíte mu občasnou zálivkou a běžnou zahradní půdou. Zejména v prvním, roce po výsadbě zvláště ocení výživnější na živiny bohatou půdu.  Pokud smělým rostlinám zaštípneme část výhonů, prodloužíme tím jejich dobu kvetení. V předjaří je můžeme s úspěchem dělit a rozsazovat.  Nejedná se o rostliny, které by trpěly chorobami.  Pouze jejich mladé listy bývají napadány plži. Letní přísušek se na záplevácích  může nepříjemně podepsat nižší násadou květů a jejich menší velikostí.

Pro výsadbu v zahradě jsou zápleváky vhodné ke společné výsadbě s dalšími vysokými trvalkami, zvláště s těmi, které kvetou v pozdním létě a na podzim, například s plamenkami,  třapatkovkami, zavinutkami, anebo podzimními astrami. Helenia se dobře hodí i k řezu do vázy. Jejich výška brání zbytečnému rozrůstání plevelů v záhonech.  V krátkém čase dokážou zarůst poměrně velké plochy.  Pokud by omezovaly jiné rostliny v růstu, je dobré odrýt ve vhodném čase kus jejich kořenů. Jelikož velmi působivě vypadají i po odkvětu, můžeme s nimi počítat i pro pozdní efekt s vysoce rostoucími trávami.


Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Povinné položky *