• Velikonoce jsou před námi, máme pro vás tip na poctivá vykrajovátka

Co s jahodníky po sklizni

Jedním z nejoblíbenějších druhů ovoce u nás jsou jahody. Jsou nejen velmi chutné, ale i zdravé. Obsahují celou řadu vitamínů: A, B, C, E a z minerálních látek je v jahodách obsažen zinek, síra a hořčík. A právě nyní, kdy jsme na jahodnících sklidili poslední chutné plody a ještě si dobře pamatujeme, které keře plodily hodně a která odrůda nám nejvíce chutnala, je čas postarat se dobře o rostliny samotné.

jahodník


 
Ty, jahodníky, které nejvíce plodily, jsou ideálními adepty pro další pro další množení. U těch rostlin, které plodily málo, odstřihneme všechny listy i přebytečné výhony.

 

Na každé rostlině jahodníku je nejdůležitější částí takzvané srdéčko. Při přesazování nesmí být zcela zahrnuto hlínou a při množení tento vegetační vrchol vytváří nové výhony. Jakmile je rostlina vytvoří, odstřihněte je a dejte do nádoby s vodou, a to na několik dnů. Jakmile pozorujete, že se na výhonech vytvořily kořeny, jednotlivé sazeničky vysaďte a zalijte. Dle potřeby je pak zalévejte pravidelně.  Rostliny do podzimu zakoření a přikryté například netkanou textilií v pohodě přečkají zimu.

jahodník 2

Stejně, jako u většiny ostatních rostlin, se i jahodníkové plodnice a půda kolem nich vyčerpává. Proto je dobré, měnit pro pěstování jahod stanoviště nejlépe každý třetí až čtvrtý rok. Pro založení nového záhonu je ideálním obdobím konec června a červenec. Nejdříve nové místo, které hodláte pro pěstování vyhradit, důkladně prohnojte organickým hnojivem.  Vhodnou formou výsadby jahodníků je spon 30 x 30 cm v řádcích 50 cm od sebe. Pokud se jedná o odrůdy rychle rostoucí, zvolíme spon 40 x 40 cm s řádky 60 cm od sebe.  K samotné výsadbě přikročíme nejlépe brzy ráno nebo až navečer, kdy tolik nepálí slunce.

 

Zůstanou-li naše jahodníky na původním záhonu, je bezpodmínečně nutné tento záhon dokonale odplevelit. Vždy nejlepší je ruční odplevelení. Vybavte se rukavicemi, gumovou položkou pod kolena a zaklekněte do záhonu. Udusaný záhon poté zkypřete.

jahodník 3
Mimo to, že může dojít k vyčerpání půdy i rostlin, hrozí ještě napadení rostlin choroboplodnými zárodky číhajícími v zemi. Ideálně tedy na záhon po jahodách vysaďte plodinu, která k životu potřebuje takové živiny, které v půdě po jahodách zůstaly, například tedy pór nebo pohanku. V následujících 4 letech by na tomtéž záhoně neměly být pěstovány žádné jahody. Po čtyřech letech je na totéž místo můžete opět vrátit.



Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Povinné položky *