Sklízíme česnek – správná sklizeň paličáku
Česnek dozrává v závislosti na tom, kdy byl vysazen. Česnek dozrál, když horní třetina natě zaschla. Je to u něj velmi podobné jako u cibule. Správnou dobu sklizně česneku poznáme, když se u česneku paličáku …
Správná sklizeň česneku – kdy sklízet paličák?
Česnek dozrává v závislosti na tom, kdy byl vysazen.
Česnek dozrál, když horní třetina natě zaschla. Je to u něj velmi podobné jako u cibule.
Správnou dobu sklizně česneku poznáme, když se u česneku paličáku začnou napřimovat ponechané kontrolní květní stvoly a u česneku nepaličáku žloutne nať.
V oblastech s mírným klimatem můžeme vysazovat česnek i na podzim. Pak může česnek dozrát, pokud má příhodné podmínky, již začátkem léta.
Pokud však vysazujeme až na jaře, můžeme zralé palice česneku sklízet přibližně až na přelomu července a srpna.
Jak správně postupovat při sklizni?
Palice uvolněte rycími vidlemi, povysuňte nad zeminu, vytahejte je z ní. Oberte nadbytečnou zeminu, svažte je do otýpek a nechte je uschnout zavěšené na vzdušném místě anebo jednotlivé palice naskládejte na volno do dřevěných bedýnek. Svazkujeme po 10 – 15 kusech. S dalším očištěním raději nespěcháme.
Pokud přistoupíte ke sklizni pozdě, nať se odtrhne a palice se bude rozdělovat na jednotlivé stroužky. Takto se hůře uskladňuje a je větší nebezpečí napadení skládkovými chorobami.
Pokud se na rostlinách během růstu vytvořily takzvané pacibulky, můžeme je také využít. Ty se vysejí ještě během léta do půdy a do podzimu z nich budou malé rostlinky česneku. Možné je vysadit až 40 pacibulek na 1m2. Příští rok se vytvoří nedělené kulaté cibule, ty jsou zatím nepoživatelné, ale dají se vyjednotit a znovu vysadit – nejlépe na podzim. Teprve druhým rokem z nich vyrostou všem dobře známé palice složené z jednotlivých stroužků.
Povinné položky *