• Velikonoce jsou před námi, máme pro vás tip na poctivá vykrajovátka

Zahrada v červnu

V červnu se snažíme vzhledem k poměrně příznivému počasí, trávit co nejvíce času venku, na svých zahradách, balkonech a terasách. Výhled terasy do zahrady …

zahrada v červnu

V červnu se snažíme vzhledem k poměrně příznivému počasí, trávit co nejvíce času venku, na svých zahradách, balkonech a terasách. Výhled terasy do zahrady bychom si neměli zakrývat, aby bylo možné sledovat dění na zahradě z dobře přístupného okolí.

Jestliže jsme se přesto rozhodli terasu zastřešit, je dobré využít k tomu zeleň, zvolíme například vytrvalé popínavé rostliny jako například loubinec, plamének, vistárie, rdesno anebo trubač. Tam, kde potřebujeme pohledovou clonu anebo clonu proti větru, je lepší opatřit si vyšší osazení, jako třeba strom, skupinu dřevin, vyšší živý plot anebo vyšší volně rostoucí keře.

Sloupy a celé pergolové konstrukce můžeme ozdobit popínavými jednoletými rostlinami, mezi které patří vilec (Cobea), thunbergie neboli černooká Zuzana (Thunbergia), povíjnice (Ipomoea) anebo hrachor (Lathyrus).

zahrada v červnu 2

Bohatě kvetoucí zahrady velice rády vyhledává nejrůznější hmyz. Mnohé jeho druhy patří k přirozeným nepřátelům mšic a mnoha dalších nežádoucích škůdců na zahradě. Nejznámějšími nepřáteli mšic jsou ve stádiu larev slunéčka sedmitečná, dlouhozobky, lumci a denivky.  Některé druhy hmyzu až do svého zakuklení spotřebují 300 až 900 mšic.

Dalšími rostlinami, které do zahrady přilákají užitečný hmyz, jsou fenykl, kmín, kvetoucí petržel, paznehtník a mnohé další zejména okoličnaté rostliny. Vysoké kvetoucí trvalky se v tomto období často ohýbají pod tíhou květů, jako například pivoňky anebo je ohýbá vítr a déšť. Bude tedy lépe, pokud je sami ještě předem přivážeme k opoře. Trvalky, které kvetly brzy na jaře, můžeme již v průběhu června dělit a přesazovat.

Pro předpěstování na příští rok vyséváme nyní dvouletky. Na polostinné záhony vyséváme sedmikrásky, pomněnky, macešky, topolovky, hvozdíky bradaté zvonky anebo zimní fialy.

zahrada v červnu 3

Pěstujeme-li na zahradě jahody, podložíme jejich vytvořené plody včas dřevitou slámou, případně kousky polystyrenu, aby po dešti nezůstaly ležet na zemině, začaly by brzy zahnívat anebo plesnivět.

Jakmile tráva v trávníku dosáhne výšky 10 – 15 cm, posečeme ji, což je zapotřebí v průběhu června udělat zpravidla 2x do měsíce.  Po dešti, nejlépe však ještě před posekáním, vytaháme z trávníku plevel . Je-li sucho, po posekání trávník zalijeme a případně i přihnojíme.

Odkvetlé výhony růží seřezáváme na 2 až 3 očka. Jen parkové růže ponecháváme volně růst. Odstraňujeme ale pouze nehlubokým řezem, odkvetlá květenství pěnišníků a šeříků a to proto, abychom nepoškodili nové pupeny, které se pod nimi vytvářejí.

zahrada v červnu 4

Začátkem června můžeme vysadit ještě několik hlíz gladiol, abychom měli některé exempláře kvetoucí v zahradě ještě v průběhu září.

Tulipány a narcisy, které již dávno odkvetly, ponecháme na záhoně až do konce června, aby dostatečně zatáhly. Až poté je vyryjeme z půdy opatrně rycími vidlemi.



Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Povinné položky *