Léčivé byliny do vaší zahrady
Jak se správě říká: „Není na světě bylina, aby na něco nebyla“. A to je pravda. Nesmíme zapomínat na to, že mnoho léků se vyrábí z přírodních látek získaných právě z bylin, které si můžeme sami vypěstovat na zahradě. Užívání léků s sebou může přinášet závislosti anebo vedlejší účinky. To vše je možné vyloučit použitím přírodních metod.
Meduňkový čaj uklidní a nijak neublíží, stejně tak i šálek lipového nebo kozlíkového čaje, máta a heřmánek nám pomohou zklidnit žaludek a zlepšit trávení, bazalka a třezalka má pozitivní vliv na naši nervovou soustavu, řebříček a přeslička jsou dobré na ženské potíže, divizna pomáhá zahnat kašel, tymián je skvělým přírodním antibiotikem. A tak bychom mohli ve výčtu léčivých účinků nám velmi dobře známých rostlin pokračovat ještě hodně dlouho.
Zvláště heřmánek si zaslouží naši pozornost a byla by škoda nevyčlenit mu na zahradě alespoň menší záhonek. Heřmánek pravý (Matricaria chamomilla) je jednoletá léčivá bylina dorůstající do 50 cm výšky s krátkým kořenem. Jeho bílé květy jsou příjemně aromatické. Obsahuje glykosidy, azulen, dále esenciální oleje, včetně vitamínu C a dalších účinných léčivých látek. Vyhovuje mu jakýkoli typ půdy, takže jeho pěstování není nijak složité. K léčivým účelům se sbírají jeho květy nejlépe mezi třetím a pátým dnem po jejich rozvití. Mají protikřečové a utěšující účinky, slouží k povzbuzení zažívání a obklady z heřmánku poslouží ke zmírnění očních zánětů, čaj z heřmánku zase při nervových poruchách.
Máta peprná (Mentha piperita) je vytrvalá kolem půl metru vysoká bylina, která se snadno rozmnožuje pouhými výhonky anebo řízky. Pro jejich vysazování je ideální začátek jara anebo konec léta. Nálev z máty se běžně využívá při léčbě astmatu, kašle a také nechutenství. Odvar z máty povzbuzuje trávení. Celá rostlina má silné mátové aroma a při pěstování na zahradě se velmi snadno rozrůstá. Pro sběr jsou určeny vrcholky rostlin těsně před rozkvětem. Sušit by se měly na stinném suchém a dobře větraném místě.
Další léčivka, která by měla být pěstována snad na všech zahradách je doslova všelék. Jedná se o měsíček lékařský (Calendula officinalis). Tato jedno nebo dvouletá až 70 cm vysoká rostlina je na našich zahradách často pěstována i za okrasným účelem. Květy měsíčku září svými výrazně žlutými anebo oranžovými barvami do daleka. Měsíček kvete takřka bez ustání od května až do podzimu. Z jeho listů se připravují hojivé masti a pomády sloužící k léčbě nejrůznějších drobných poranění a kožních chorob. Při promazávání měsíčkovou mastí dochází i k lepšímu prokrvování okrajových částí těla. Čaje z měsíčku lékařského mají čistící účinky. Nálev z něj pomáhá v kombinaci s rozrazilem a kopřivou proti žaludečním vředům. V zahradě ho pěstujeme na slunném místě a dbáme na to, aby půda, ve které je pěstován, nebyla zcela vyschlá. Jako droga se sbírají jeho květy, za suchého počasí, zcela rozkvetlé a poté se suší na dobře větraném místě ve stínu.
Přesličku rolní (Equisetum arvense) můžeme pěstovat všude tam, kde je vlhčí, písčitohlinitá půda, daří se jí skvěle na okrajích lesů, takže ideální prostředí budou pro ni spíše zahrady u chat v lesních oblastech. Od června do září se sbírá její zelená nať, která se posléze suší a využívá k odvarům při plicních onemocněních anebo k obkladům pro zastavení krvácení či v kombinaci s řebříčkem a maliníkovým listím proti ženským hormonálním potížím.
Povinné položky *